Дата конвертації02.06.2017
Розмір14.67 Kb.
Типреферат

Скачати 14.67 Kb.

Податок на майно організацій до держреєстрації або після

Климентьєва І.В.

НАЛ-Д-5

«Податок на майно організацій: до держреєстрації або після?»

Напевно, будь-яку справу, разрешаемое судом, можна віднести до категорії «важких». В іншому випадку, такі справи до суду й не доходили. До одним з таких «важких» належать і податкові спори.

На практиці норми податкового законодавства, не дивлячись на їх пряму дію, іноді бувають важкореалізованими стосовно певних правовідносин або суб'єктам через відсутність у федеральному законодавстві конкретизують їх норм.

Адже поки наше податкове право знаходиться в стадії постійного реформування, то прогалини, колізії та різночитання на всіх рівнях може дозволити тільки Арбітражний Суд шляхом своєї практики і тлумачень.

В даний час, практично будь-яка організація має будь-яке майно. Будь то, будівлі, споруди, верстати або просто комп'ютери. Відповідно, вона повинна сплачувати з цього майна податок. У даній статті я хотіла б розглянути арбітражні суперечки, присвячені податку на майно організацій, про момент, з якого слід починати нарахування податку. А точніше - про оподаткування нерухомості, право власності на яку ще не зареєстровано.

Державна реєстрація прав на нерухоме майно, як відомо, є обов'язковим згідно із законом 1. Однак процес цей далеко не швидкий, тому досить часто трапляється, що компанія починає експлуатувати нерухомість задовго до факту держреєстрації. Чи потрібно в такому випадку нараховувати майновий податок? Знайти чітку відповідь на це питання в Податковому кодексі, на жаль, неможливо. Тому спробуємо розібратися, спираючись на відомчі роз'яснення і сформовану

Пряма сполучна лінія 1

1 п. 1 ст. 131 ГК РФ, ст. 4 Федерального закону від 21 липня 1997 р N 122-ФЗ

арбітражну практику. Часто податкові органи нерідко кваплять події, намагаючись визнати нерухомість обкладається до закінчення її будівництва. Подібна проблема виникає у компаній і в зв'язку з держреєстрацією прав на створений об'єкт будівництва.

На практиці фірми, закінчивши всі будівельні роботи, іноді продовжують враховувати об'єкт на рахунку 08 2 до моменту реєстрації права власності на нього. Вважаючи при цьому, що необхідності нараховувати податок на майно не виникає. Однак податківці давно дотримуються думки, що для початку сплати податку не потрібно чекати моменту, коли фірма отримає свідоцтво власника. Причому позиція інспекторів заснована на точці зору фахівців фінансового Відомства.

Обов'язок платити податок на майно тісно пов'язана з віднесенням нерухомості до об'єктів основних засобів 3. Таким чином, питання про дату початку оподаткування побудованого об'єкта фактично зводиться до питання про те, коли він може бути переведений з рахунку 08 на рахунок 01 4.

При цьому, згідно з пунктом 41 Положення по веденню бухгалтерського обліку і звітності 5, до реєстрації права власності збудоване майно відноситься до незавершених капітальних вкладеннях. Однак пункт 52 Методичних вказівок з бухобліку основних засобів 6 дозволяє компаніям визнавати нерухомість основним засобом і раніше. Якщо, звичайно, об'єкт фактично експлуатують, капітальні вкладення по ньому

закінчені, і папери на держреєстрацію права власності подані.

2 Пряма сполучна лінія 2 Рахунок 08- Капітальні вкладення. План рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності організацій, затверджений наказом Мінфіну Росії від 31.10.2000 N 94н

3 п. 1 ст. 374 НК РФ

4 Рахунок 01 -Основні засоби. План рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності організацій, затверджений наказом Мінфіну Росії від 31.10.2000 N 94н

5 Затверджено наказом Мінфіну Росії від 29 липня 1998 N 34н.

6 Затверджено наказом Мінфіну Росії від 13 жовтня 2003 р N 91н.

Здавалося б, про яку йдеться методичка всього лише дає право, але не зобов'язує платників враховувати об'єкт будівництва як основний засіб до отримання свідоцтва на право власності. Але Міністерство Фінансів РФ схильне трактувати ситуацію прямо протилежним чином 7. На їхню думку, саме після виконання перерахованих умов переклад об'єкта на рахунок 01 можливий, то, отже, він уже сформований як основний засіб. А значить є і об'єктом майнового податку незалежно від того, на якому рахунку відображений.

Чи треба говорити, що податкові органи поділяють думку фінансового відомства, про що свідчать судові розгляди по майновому оподаткуванню об'єктів будівництва. Причому в абсолютній більшості випадків арбітри приймають сторону інспекторів.

Так, наприклад, ФАС Північно-Кавказького округу в постанові 8 вказував, що законодавство про бухоблік не пов'язує відображення об'єкта в якості основного засобу з обов'язковою наявністю держреєстрації права власності на нього. Головне, щоб нерухомість була введена в експлуатацію і фактично використовувалася у виробничій діяльності. Отже, нараховувати майновий податок компанія повинна після того, як введе побудований об'єкт в експлуатацію, не чекаючи отримання свідоцтва про право власності.

У своїх роз'ясненнях фахівці Мінфіну не тільки вказують, що податок на майно за введений в експлуатацію об'єкт слід платити незалежно від факту держреєстрації прав на нього. Крім цього вони подбали і про усунення лазівки для найкмітливіших та економних. Тобто фірм, які навмисно не поспішають реєструвати свої права, щоб не приймати майно до обліку в якості основного засобу і тим самим заощадити на податку.

7 Пряма сполучна лінія 3 Лист Мінфіну Росії від 27 червня 2006 р N 03-06-01-02 / 28)

8 Постанова ФАС Північно-Кавказького округу від 4 вересня 2009 р N Ф08-3930 / 2009-1681А

Ще раніше в своєму листі 9 Мінфін Росії відзначав, що якщо компанія "тривалий час" не реєструє права на враховане на рахунку 08 майно, але при цьому експлуатує його для отримання доходу, то можна говорити про ухилення від податку на майно.

Інспектори ж при виявленні таких фактів в ході перевірок має право притягати порушників до сплати майнового податку, а також відповідних штрафних санкцій за статтею 122 Податкового Кодексу Російської Федерації (далі НК РФ). Крім того, статтею 19.21 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі КУпАП РФ) передбачено штраф і за ухилення від держреєстрації прав на нерухоме майно.

Таким чином, за прострочення з розрахунком по майновому податку компаніям загрожують значні неприємності.

Правда, з роз'яснень Мінфіну залишилося незрозумілим, яке час використання майна без реєстрації прав вважати досить тривалим для покарання.

Зазначена точка зору Фінансового Відомства була оскаржена навіть у Вищому арбітражному суді. Одна з фірм звернулася в цю інстанцію в надії довести неспроможність позиції Мінфіну і її невідповідність нормам податкового законодавства. Приводом послужили роз'яснення фінансистів 10, спрямовані в ФНС Росії і доведені до інспекцій для застосування в роботі.

На думку компанії, в цьому документі Мінфін фактично збільшив оподатковуваний базу майнового податку. За рахунок того, що в якості об'єкта оподаткування було визначено майно, враховане на рахунку 08 і фактично використовується, до моменту державної реєстрації прав на нього. У той час як в якості власних основних засобів організація не може враховувати майно, право на яке не зареєстроване.

9 Лист Мінфіну Росії від 27 червня 2006 р N 03-06-01-02 / 28

10 Лист Мінфіну від 6 вересня 2006 р N 03-06-01-02 / 35

Згідно з пунктом 4 ПБУ 6/01 11, майно приймають до бухобліку в якості основного засобу при одночасному виконанні наступних умов:

- об'єкт призначений для використання у виробництві продукції, при виконанні робіт чи наданні послуг, для управлінських потреб або для надання за плату в тимчасове користування;

- об'єкт буде використовуватися протягом тривалого часу (понад 12 місяців або звичайного операційного циклу, якщо він перевищує 12 місяців);

- організація не передбачає наступний перепродаж даного об'єкта;

- об'єкт здатний приносити економічні вигоди (дохід) у майбутньому.

Якщо не буде дотримано хоча б одне з перерахованих умов, до складу основних засобів актив включати не можна.

Рішенням від 17 жовтня 2009 р N 8464/07 Вищий арбітражний суд РФ відмовився визнати згаданий лист Мінфіну нечинним. Втім, компанія на цьому не зупинилася, подавши заяву про перегляд рішення вищих суддів в порядку нагляду. Однак в недавньому визначенні колегія вищих суддів не виявлено підстав для передачі справи до Президії ВАС, підтвердивши правильність висновків суду першої інстанції ВАС. Зокрема, про те, що для визнання майна основним засобом досить його володіння ознаками, які встановлені пунктом 4 ПБУ 6/01. А факт відсутності держреєстрації права власності через те, що фірма затягує з поданням відповідних документів, не звільняє її від сплати податку на майно щодо спірного об'єкту. При цьому колегія вказала, що інше тлумачення статті 374 НК РФ призводило б до нерівноправності платників податків, створюючи умови для отримання деякими з них необгрунтованої податкової вигоди там, де інші справно розраховуються з бюджетом 12.

11 Затверджено наказом Мінфіну Росії від 30 березня 2001 N 26н.

12 Визначення ВАС РФ від 14 лютого 2009 р N 758/09

Здавалося б, уже можна підводити підсумки і двох думок з питання майнового оподаткування об'єкта будівництва бути не може, але в минулому році ФАС Волго-Вятського округу в своїй Постанові 13 прийняв протилежну точку зору, посилаючись на пункт 41 Положення по веденню бухгалтерського обліку і бухгалтерської звітності в Російській Федерації 14, до незавершених капітальних вкладеннях відносяться не оформлені актами приймання-передачі основних засобів та іншими документами (включаючи документи, що підтверджують державну реєстраційні ю об'єктів нерухомості у встановлених законодавством випадках) витрати на будівельно-монтажні роботи, придбання будівель, устаткування, транспортних засобів, інструменту та інші.

Об'єкти капітального будівництва, що перебувають у тимчасовій експлуатації, до введення їх в постійну експлуатацію відображаються як незавершені капітальні вкладення.

Таким чином, норми законодавства про бухгалтерський облік передбачають облік основних засобів не раніше подачі документів для державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості.

Однак це лише виняток із загального правила. А в подальшому, воно взагалі перестане бути можливим в зв'язку з визначенням ВАС 20 грудня 2009 р N 758/09.

Отже, питання оподаткування об'єктів будівництва з незареєстрованим правом власності на сьогодні можна вважати вирішеним. А арбітражна практика, яка склалася на сьогодні з цього питання, негативна для платників податків. Таким чином, переводити нерухомість до складу основних засобів, як і платити за неї майновий податок, необхідно за фактом введення в експлуатацію. В іншому випадку, інспектори при перевірці не тільки донарахують наолог

13 Постанова ФАС Волго-Вятського округу від 20 вересня 2009 р N А43-30586 / 2006-35-962

14 Затверджено наказом Міністерства фінансів Російської Федерації від 29.07.1998 N 34н

на майно, а й пред'являть штрафні санкції.

На мій погляд, залишається невирішеним одне питання і наявності пробіл у законодавстві: чи не конкретизований термін подачі документів на державну реєстрацію прав власності на майно. Законодавцю слід було б чітко визначити цей термін, тим самим раз і назавжди роз'яснити суперечки, що виникають з цього питання.

7


Головна сторінка


    Головна сторінка



Податок на майно організацій до держреєстрації або після

Скачати 14.67 Kb.