Дата конвертації13.07.2017
Розмір11.62 Kb.
Типреферат

Скачати 11.62 Kb.

Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку витрати на питну воду?

Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку витрати на питну воду?

Експерт служби Правового консалтингу ГАРАНТ Овчинникова Світлана

Податковий облік

Згідно п. 1 ст. 252 НК РФ з метою обчислення податку на прибуток платник податків зменшує отримані доходи на суму зроблених витрат (за винятком витрат, зазначених у ст. 270 НК РФ). При цьому витратами зізнаються обгрунтовані й документально підтверджені витрати за умови, що вони зроблені для здійснення діяльності, спрямованої на отримання доходу.

Відповідно до пп. 7 п. 1 ст. 264 НК РФ до інших витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією, відносяться, зокрема, витрати на забезпечення нормальних умов праці і заходів з техніки безпеки, передбачених законодавством РФ. Що конкретно мається на увазі під забезпеченням нормальних умов праці і які витрати відносяться до такого забезпечення, НК РФ не пояснює.

Згідно з нормами трудового законодавства на роботодавця покладається забезпечення санітарно-побутового та лікувально-профілактичного обслуговування працівників організацій відповідно до вимог охорони праці (ст. 223 ТК РФ).

Стаття 209 ТК РФ визначає умови праці як сукупність факторів виробничого середовища і трудового процесу, що впливають на працездатність і здоров'я працівника.

У ст. 212 ТК РФ перераховані обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці.

При цьому в ст. 163 ТК РФ міститься відкритий перелік умов, які забезпечують нормальні умови роботи.

Зауважимо, що в п. 2 ст. 25 Федерального закону від 30.03.1999 N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" встановлено обов'язок, в тому числі юридичних осіб, здійснювати, зокрема, санітарно-протиепідемічні (профілактичні) заходи щодо забезпечення безпечних для людини умов праці та виконання вимог санітарних правил та інших нормативних правових актів РФ до виробничих процесів і технологічного устаткування, організації робочих місць, з метою попередження професійних захворювань, інфекційних захворювань і захворювань (отруєнь), пов'язаних з умовами праці.

Таким чином, на наш погляд, документально підтверджені витрати організації на придбання питної води з метою забезпечення нормальних умов праці працівників можуть бути враховані з метою оподаткування прибутку в складі інших витрат.

При цьому Мінфін Росії з питання обліку витрат організації на придбання питної води до 2012 року давав такі роз'яснення: "Якщо водопровідна вода не відповідає санітарно-епідеміологічним правилам і нормативам 2.1.41074-01" Питна вода. Гігієнічні вимоги до якості води централізованих систем питного постачання. Контроль якості. Гігієнічні вимоги до забезпечення безпеки систем гарячого водопостачання "(введені в дію Постановою Головного державного санітарного лікаря Російської Федерації від 07.04.2009 N 20) і небезпечна для використання в якості питної, то витрати на придбання питної води для працівників можуть зменшувати податкову базу по податку на прибуток "(дивіться, наприклад, листи Мінфіну Росії від 31.01.2011 N 03-03-06 / 1/43, від 10.06.2010 N 03-03-06 / 1/406).

Аналогічну думку висловлювали і податкові органи. Так, в листі УФНС Росії по м Москві від 30.01.2009 N 19-12 / 007411 податківці зазначили, що за відсутності довідки держсанепіднагляду про невідповідність водопровідної води, що надходить організації, вимогам СанПіН 2.1.4.1074-01 і небезпеки її використання в якості питної води витрати на придбання природного питної води та оренду кулерів можуть бути визнані економічно невиправданими.

Однак в листах 2012 року Мінфін Росії вже не згадує про те, що для визнання витрат на придбання питної води економічно виправданими у організації повинна бути в наявності довідка (висновок) держсанепіднагляду (дивіться, наприклад, листи Мінфіну Росії від 17.08.2012 N 03-03 -06/2/89, від 10.08.2012 N 03-03-06 / 1/401, від 09.07.2012 N 03-03-06 / 1/332, від 25.05.2012 N 03-03-06 / 1 / 274).

У зазначених листах фінансове відомство приходить до висновку, що витрати організації на придбання чистої питної води і відповідного обладнання для забезпечення необхідних умов праці працівників можуть бути включені до складу витрат, що враховуються при обчисленні податкової бази по податку на прибуток, на підставі ст. 264 НК РФ з урахуванням положень ст. 252 НК РФ.

При цьому Мінфін Росії посилається на п. 18 Типового переліку щорічно реалізуються роботодавцем заходів щодо поліпшення умов і охорони праці і зниження рівнів професійних ризиків, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.03.2012 N 181н (далі - Типовий перелік).

У Типовому переліку (який є рекомендаційним) вказується, що конкретний список заходів щодо поліпшення умов і охорони праці і зниження рівнів професійних ризиків визначається роботодавцем виходячи із специфіки його діяльності.

Відзначимо, що в п. 18 Типового переліку йдеться про придбання та монтажу установок (автоматів) для забезпечення працівників питною водою. Тобто придбання бутильованої води даний пункт конкретно не обгрунтовує.

Таким чином, наведені листи Мінфіну Росії, що відносяться до 2012 року, не містять ніяких додаткових умов для обліку витрат на придбання води у витратах при формуванні податкової бази по податку на прибуток.

Тому вважаємо, що при відсутності у організації висновку санітарно-епідеміологічної служби, документально підтверджені і обгрунтовані (економічно виправдані) витрати на придбання питної води можуть бути включені до складу витрат, що враховуються при обчисленні податкової бази по податку на прибуток.

Однак колишні роз'яснення фінансового відомства (до вступу в силу Типового переліку) не скасовані. Тому повністю виключати можливі претензії податкових органів щодо визнання організацією в податковому обліку витрат з придбання питної води при відсутності відповідного документа про непридатність водопровідної води для пиття, на нашу думку, передчасно.

На підставі викладеного організація повинна самостійно прийняти рішення, враховувати чи ні з метою оподаткування зазначені витрати.

Що стосується позитивної для платника податків арбітражної практики з даного питання, то вона досить велика. Суди підтверджують правомірність включення платником податку витрат на придбання питної води для працівників до витрат, що зменшують податкову базу по податку на прибуток, в тому числі при відсутності висновку санітарно-епідеміологічної служби про непридатність водопровідної води для пиття (постанови ФАС Північно-Кавказького округу від 16.11.2010 у справі N А32-16552 / 2009, Дев'ятого арбітражного апеляційного суду від 13.07.2010 N 09АП-14414/2010, Десятого арбітражного апеляційного суду від 29.04.2010 N 10АП-1912/2010, Сьомого арбітражного апеляційного суду від 31.03.2010 N 07АП-+1823 / 10, ФАС Східно-Сибірського округу від 13.03.2008 N А33-9419 / 2007-Ф02-902 / 2008 (ухвалою ВАС РФ від 30.05.2008 N 6728/08 відмовлено в передачі даної справи на перегляд в порядку нагляду)).

Бухгалтерський облік

На підставі п.п. 2 і 5 ПБО 5/01 "Облік матеріально-виробничих запасів" (далі - ПБО 5/01) питна вода приймається до бухгалтерського обліку в якості матеріально-виробничих запасів (далі - МПЗ) за фактичною собівартістю.

Фактичною собівартістю МПЗ, придбаних за плату, визнається сума фактичних витрат організації на придбання, за винятком податку на додану вартість та інших відшкодовуються податків (крім випадків, передбачених законодавством Російської Федерації) (п. 6 ПБУ 5/01).

Планом рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності організацій та Інструкцією щодо його застосування, затвердженими наказом Мінфіну Росії від 31.10.2000 N 94н, визначено, що МПЗ, придбані для власних потреб, підлягають відображенню в обліку за дебетом рахунка 10 "Матеріали".

Відповідно, бухгалтерські проводки, що відображають надходження води, будуть наступними:

Дебет 10 Кредит 60 (76)

- оприбутковано надійшла від постачальника питна вода;

Дебет 19 Кредит 60 (76)

- врахована сума ПДВ (при наявності рахунку-фактури, що містить суму ПДВ);

Дебет 68, субрахунок "Розрахунки з ПДВ" Кредит 19

- сума ПДВ прийнята до відрахування (при дотриманні всіх передбачених главою 21 НК РФ умов).

Відповідно до п. 4 ПБО 10/99 "Витрати організації" (далі - ПБО 10/99) витрати, в залежності від їх характеру, умов здійснення та напрямків діяльності організації, поділяються на витрати по звичайних видах діяльності та інші витрати.

Витратами по звичайних видах діяльності є витрати, пов'язані з виготовленням продукції і продажем продукції, придбанням і продажем товарів, з виконанням робіт, наданням послуг (п. 5 ПБУ 10/99).

Отже, якщо витрати на придбання питної води розглядаються організацією як витрати по звичайних видах діяльності (в тому випадку, якщо організація приймає рішення про врахування воду з метою оподаткування прибутку), то при передачі води для споживання працівниками в обліку робиться запис:

Дебет 20 (26) Кредит 10

- списана вартість придбаної питної води.

Якщо ж організація приймає рішення придбану воду з метою податкового обліку в складі витрат не відображати, то вважаємо, що витрати у вигляді вартості питної води визнаються іншими і враховуються на рахунку 91 "Інші доходи і витрати":

Дебет 91, субрахунок "Інші витрати" Кредит 10

- вартість води включена до складу інших витрат;

Дебет 91, субрахунок "Інші витрати" Кредит 19

- сума ПДВ врахована в складі інших витрат.

Згідно п. 2 ПБУ 18/02 "Облік розрахунків з податку на прибуток" (далі - ПБО 18/02) дане ПБО може не застосовуватися суб'єктами малого підприємництва.

У разі застосування організацією ПБО 18/02 в бухгалтерському обліку слід відобразити постійне податкове зобов'язання (п.п. 4, 7 ПБУ 18/02):

Дебет 99 Кредит 68, субрахунок "Розрахунки з податку на прибуток"

- (вартість витрат на воду, включаючи ПДВ (постійна різниця) х 20%) - відображено постійне податкове зобов'язання.

Документальне оформлення

Згідно п. 1 ст. 9 Федерального закону від 21.11.1996 N 129-ФЗ "Про бухгалтерський облік" (далі - Закон N 129-ФЗ) всі господарські операції, що проводяться організацією, повинні оформлятися виправдувальними первинними обліковими документами. Первинні облікові документи приймаються до обліку, якщо вони складені за формою, що міститься в альбомах уніфікованих форм первинної облікової документації, а документи, форма яких не передбачена в цих альбомах, повинні містити обов'язкові реквізити, передбачені п. 2 ст. 9 Закону N 129-ФЗ.

Підставою для відображення вартості придбаної питної води в бухгалтерському обліку служать договір з постачальником, відвантажувальний документ постачальника (товарна накладна за формою N ТОРГ-12) і прибутковий ордер (форма N М-4).

Для обліку руху матеріальних цінностей всередині організації між структурними підрозділами або матеріально відповідальними особами застосовується вимога-накладна (форма N М-11).

Для документального оформлення списання питної води в виробництво, на наш погляд, організація має право використовувати самостійно розроблену форму акта на списання матеріалів у виробництво, яка повинна відповідати вимогам до первинних облікових документів, що пред'являються п. 2 ст. 9 Закону N 129-ФЗ.

Для підтвердження обґрунтованості віднесення до витрат з метою оподаткування вартості питної води доцільно оформити внутрішні організаційно-розпорядчі документи, наприклад, наказ керівника.Можна також розробити корпоративні стандарти організації, що містять правила, згідно з якими, зокрема, працівники забезпечуються питною водою для створення найбільш сприятливих умов праці.


Головна сторінка


    Головна сторінка



Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку витрати на питну воду?

Скачати 11.62 Kb.